יום חמישי, 19 בפברואר 2015

נזקים לרשת החשמל - מה הסיבות להן?

חברת החשמל נערכת בכל חודשי השנה לאירועי מזג אוויר קיצון. יחד עם זאת , רשת החשמל רגישה לפגעי מזג האוויר מה שגורם לעיתים לפגיעה באספקת החשמל הסדירה. כל מה שרציתם לדעת על הסיבות לנזקים במערכת החשמל כתוצאה מפגעי מזג אוויר והדרכים לטפל בהן. חורף חמים ונעיםחברת החשמל נערכת בכל חודשי השנה לאירועי מזג אוויר קיצון. יחד עם זאת , רשת החשמל רגישה לפגעי מזג האוויר מה שגורם לעיתים לפגיעה באספקת החשמל הסדירה. מספר משקי הבית מושפעים מפגעי מזג האוויר משתנה על בסיס של דקות. חלק מהנזקים מטופלים באמצעים טכנולוגים מתקדמים של שליטה מרחוק, וחלקם מצריכים יציאה ואיתור המפגע בשטח וביצוע התיקון הנדרש. כך שאם ברגע נתון חברת החשמל מדווחת על מספר משקי בית הסובלים מאספקת חשמל בלתי סבירה, נתון זה לא בהכרח מדויק בשעה לאחר מכן.  

הסיבות להפסקות חשמל בחורף מגוונות ואי לכך, משך הטיפול בכל תקלה שונה ותלוי במספר משתנים. אין דינו של חוט קרוע כדינו של ניסור עץ בן 100 שנה שקרס על חוטים. אחת הסיבות הנפוצות לנזקים ברשת החשמל היא קריעת חוטים . חוטי הרשת עשויים להיקרע בעקבות משבי רוח במהירות גבוהה, או עקב פגיעת חפצים מעופפים, או קריסת עצים, או כתוצאה מעומס שלג על החוטים שנערם למשך שעות. מדובר בפגעי טבע הגורמים לעיתים נזקים משמעותיים לרשת החשמל. כשחוט נקרע, צוות חברת החשמל יוצא למקום כדי לאתר את מקום הפגיעה ולאמוד את היקף הנזקים . לאחר האיתור, נדרש לבצע ניתוק של אספקת חשמל לחוטים הקרועים, בשל סכנה בטיחותית.  הניתוק מתבצע לעיתים בשליטה מרחוק ולעיתים  ע"י הגעה פיזית למקום.  רק לאחר וידוא ניתוק , ניתן להתחיל ולטפל בהחלפת החוט וחיבורו מחדש לרשת. זאת ההזדמנות להזכיר, כי יש להתרחק מחוטים קרועים, שכן מדובר בסכנה בטיחותית ממשית.

במקרה של קריסת עץ , מדובר בפעולה משולבת של חברת החשמל, משטרת ישראל, הרשות המקומית ולעיתים גם עם צה"ל (כפי שהיה בסופה בדצמבר 2013). במקרה שבו העץ חוסם את דרך הגישה למקום הפגיעה, לעובדי חברת החשמל אין דרך לפלס את הכביש ולהגיע לתיקון החוטים הקרועים.  החברה פועלת, כאמור, בשילוב כוחות ואמצעים עם רשויות נוספות כדי לפנות את דרכי הגישה, אולם התהליך עשוי להימשך זמן מה.

במקרה שבו העץ קרס דווקא על חוטים... בנוסף לפילוס דרכי גישה, יש צורך בניסור העץ כדי להגיע לחוט הקרוע שנמצא מתחתיו. גם במקרה כזה משך הטיפול בתקלה מתארך.


כבל חשמל שנקרע כתוצאה מקריסת עץ בפתח תקווה. פברואר 2015

עובדי חברת החשמל מתקנים כבל שנקרע כתוצאה מקריסת עציםתופעה מוכרת נוספת היא שריפת נתיכים. נתיך הינו אביזר הגנה על המכשירים החשמליים.  שריפת נתיכים מתרחשת במקרה של העמסת צריכת יתר פתאומית, בבת אחת, על מערכת שמותאמת לצריכה שגרתית.  הכוונה, שיש עומס על מערכת החשמל מעבר למה שהיא מותאמת.

איך ניתן לזהות אם מדובר בשריפת נתיך ?
לעיתים , נראית לעין תופעה של ניצוצות המלווים ברעשי פיצוץ משנאים על עמודי חשמל. הטיפול בשריפת נתיכים משתנה בהתאם לסוג הנתיך. כאשר מדובר בנתיך ביתי נדרש להזעיק עובד של חברת החשמל להחלפתו. כאשר נשרף נתיך על שנאי או ארגז על עמוד חשמל, בגלל קור עז והעמסת יתר, נדרש צוות של עובדים להחלפתו. לעיתים נשרף ארגז נתיכים המותקן על עמוד עקב קצר חשמלי, מה שדורש טיפול משולב של עובדים להחלפת הארגז, יחד עם כוחות משטרה ושילוט מתאים להרחקת תושבים מהמקום למניעת סכנות. כך גם במקרה של ארון חלוקה על הקרקע שרוף/שבור עקב קצר חשמלי או קריסת עצים עליו. במקרה זה נדרש שילוב כוחות של קבוצת עבודה, משטרה, קבלן שילוט, קבלן חפירות, צוות גיזום וכלים כבדים לסיוע בפעולות הנדרשות. במקרים של קריסת עמודים עם שנאים, נדרש לעיתים גם חיבור של גנרטור עד לסיום התקלה שיכולה להמשך גם בין יומיים לארבעה ימים. ככלל, בכל הנזקים הללו, יש לקחת בחשבון שאם אין דרכי גישה נוחים ופתוחים יש להיעזר במפלסות שלג של הרשויות . בנזקים של עמודים/חוטים שקרסו באזור רמת הגולן, נדרש גם תיאום עם צה"ל לגבי כניסת כלים ועובדים, מחשש לשדות מוקשים מתחת לשלג.
אז אתם יושבים בביתכם, ופתאום נפסק החשמל.  מה קרה? מה עושים?
ההפסקה יכולה להיות רק בביתכם, או הפסקה אזורית.  ההפסקה יכולה להיגרם בשל תקלה במיתקן הפרטי שלכם,  או בשל פגיעה ברשת  חברת החשמל. חשוב לדעת: כאשר יש פגיעה במתקני חברת החשמל, מתקבלת התרעה על כך בעזרת מכשור מתוחכם,וצוותים של חברת החשמל יוצאים מייד לתקנה. כאשר התקלה היא במיתקן הפרטי שלכם,עליכם לפנות לחשמלאי מורשה לשם תיקונה. איך תזהו מה גרם להפסקה, מי אחראי לה,ומה יש לעשות?  בידקו האם יש חשמל )האם האור דולק( בחדר המדרגות ואצל השכנים בבניין או ברחוב. אם יש חשמל בחדר המדרגות ואצל השכנים או ברחוב - התקלה היא בדירתכם בלבד.  אם גם אצל השכנים או ברחוב אין חשמל - כנראה שהתקלה היא במערכות חברת החשמל. לפני שאתם מחייגים  103, הקלידו את הכתובת שלכם באפליקציית חברת החשמל בטלפון החכם שלכם, או באתר האינטרנט של חברת החשמל,כדי לברר האם זו הפסקה יזומה, או תקלה שכבר דוּוַח עליה.  באפליקציה ובאתר תוכלו לקבל גם את הזמן המשוער לסיום התקלה, אם מידע זה כבר קיים. אם בדקתם והתקלה אינה ידועה, התקשרו לשירות103  .

היערכות חברת החשמל
מתחילת הסערה חברת החשמל פועלת במתכונת חירום בפרישה רחבה במקומות המועדים וקידמנו לאזורים הללו ציוד כבד לתיקון נזקים, גנרטורים ותגבור אנשי השטח לטיפול מהיר בפגיעות ברשת. אנו מודעים לכך שגם דקה ללא חשמל היא דקה אחת יותר מדי לכל אחד מ-2.6 מיליון הלקוחות שלנו, לכן חשוב להבין כי נזק כתוצאה מפגעי מזג אוויר כמו עצים נופלים על חוטי חשמל או רוח שקורעת חוטים - דורש טיפול בשטח שלעיתים יכול להסתיים תוך חצי שעה או 4 שעות, או יותר - תלוי במורכבות הפגיעה שכן החיבור מחדש חייב להיות חזק ובטוח ואנו לא מקלים ראש בבטיחות. החברה פועלת בתאום מלא עם פיקוד העורף, המשטרה, גורמי הצלה והרשויות המקומיות – נציגי חברת החשמל מאיישים את החמ"לים של גופים אלו

סכנה: כבל חשמל נקרע ומהווה סכנה על הכביש הרטוב. יש לדווח מיידית למרכז השירות 103 על המפגע

הנחיות לציבור
·       במקרה של חוטים קרועים או פגיעה במתקני חשמל, אנו מבקשים מהציבור להתרחק מהמקום ולדווח למרכזי השירות 103 במידי. מלבד מרכז השירות 103 של חברת החשמל, המאויש באופן מתוגבר ומשמש בסערה כמוקד חירום בלבד, ניתן לפנות לחברה באתר האינטרנט, בדף הפייסבוק ובאפליקציית חברת החשמל על מנת לדווח על הפסקות חשמל.
·       הסירו או חזקו אביזרים שעלולים להינתק ולהתעופף ברוח, דוגמת תריסים שאינם מחוברים כראוי, מכסי מיכלים, קולטים ודוודים המוצבים על הגג, אדניות ועציצים. הכינו סוללו, תאורת חרום וגיבוי למכשירים רגישים וודאו שהגיבוי למכשירים רפואיים תקין. כשמדובר באוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים, ודאו שגורמי הבריאות והרווחה מודעים למצבכם.
·       בדומה לשיאי החום בקיץ חברת החשמל מבקשת לפזר את השימוש במוצרים זוללי חשמל במשך היום. שימוש בכלל המוצרים, במיוחד לקראת כניסת השבת יכול לגרום לפגיעה ברשת בשל השילוב של שימוש רב והקור שעלול לפגוע בנתיכים.

אין תגובות: